کد خبر : 171401
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۱

مطهری: قهرمانی در DNA پرسپولیس است/ حواس فوتبال ایران به گل‌محمدی باشد

مطهری: قهرمانی در DNA پرسپولیس است/ حواس فوتبال ایران به گل‌محمدی باشد

مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تیم با اتحاد و همدلی توانسته به قهرمانی نیم فصل برسد و این روند ادامه خواهد داشت. حمید مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مباحث مختلفی پیرامون باشگاه پرسپولیس و عملکرد این تیم در نیم فصل لیگ فوتبال برتر ایران به صحبت پرداخت. او در این گفت‌وگو به روزهای سختی

مطهری: قهرمانی در DNA پرسپولیس است/ حواس فوتبال ایران به گل‌محمدی باشد

مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید تیم با اتحاد و همدلی توانسته به قهرمانی نیم فصل برسد و این روند ادامه خواهد داشت.

حمید مطهری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مباحث مختلفی پیرامون باشگاه پرسپولیس و عملکرد این تیم در نیم فصل لیگ فوتبال برتر ایران به صحبت پرداخت. او در این گفت‌وگو به روزهای سختی اشاره کرد که پرسپولیسی‌ها پشت سر گذاشتند و با اتحاد و همدلی که داشتند توانستند به قهرمانی نیم فصل برسند. مربی تیم فوتبال پرسپولیس البته درباره خریدهای پیش فصل این تیم هم به صحبت پرداخت و عنوان کرد قبول ندارد که برخی از این بازیکنان خرید ضعیف محسوب می‌شوند.

در ادامه گفت‌وگوی خبرنگار ایسنا با حمید مطهری را می‌خوانید:

* ابتدا درباره شرایط پرسپولیس در نیم فصلی که گذشت صحبت کنید. در روزهای اولی که تغییرات زیادی از نظر بازیکن در تیم‌تان ایجاد شد کسی تصور نمی‌کرد این تیم بتواند روزهای خوبش را  به این زودی ها تکرار کند.

– با توجه به شرایطی که اتفاق افتاد روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم. من نمی‌خواهم درباره آن روزها و اتفاقاتی که رخ داد صحبت کنم. ما سعی می‌کنیم نگاه مثبتی به موضوعات داشته باشیم. ما به کار بازیکنان‌مان ایمان داشتیم و با یک گروه که متشکل از بازیکنان و کادر فنی بود تلاش کردیم موفقیت‌های قبلی را دوباره تکرار کنیم. تلاش و پشتکار در تیم ما وجود داشت و هر کسی به انجام وظایف خود متعهد شده بود. تلاش کردیم که دوباره بتوانیم شرایط خوبی را رقم بزنیم. من قبلا هم گفته بودیم که هدف کوتاه و ارزشمند ما قهرمانی نیم فصل است و خدا را شاکریم به این موفقیت دست پیدا کردیم. الان هم باید بیش‌تر کار کنیم و بیش‌تر تلاش کنیم که آخر فصل هم قهرمان بشویم.

* با توجه به شرایطی که داشتید و جدایی برخی بازیکنان در ابتدای فصل و حضور بازیکنان جدید شاید برخی تصور می‌کردند که تیم شما چند هفته نیاز به هماهنگی دارد و به همین خاطر تکرار موفقیت‌های قبلی برایش سخت خواهد بود؛ چطور توانستید از همان ابتدا تیم را به هماهنگی مطلوبی برسانید؟

– همیشه آقای گل محمدی و من صحبت کردیم و گفته‌ایم که تک تک بازیکنان برای ما ارزشمند هستند؛ اما صحبت همیشگی ما درباره اهمیت کار گروهی بوده است چون اعتقاد قلبی ما این است که تیم باید به صورت گروهی کارش را خوب پیش ببرد. بازیکنان جدیدی که هم آمدند از همان ابتدا در وحدت تاکتیکی ما جا گرفتند و توانستیم کار گروهی را به خوبی پیش ببریم هر کسی در پازل تاکتیکی ما بنشیند موظف است وظایف خود را به خوبی انجام دهد. تیم ما در لیگ قهرمانان آسیا با ۵۰ درصد تغییر نسبت به گذشته در این مسابقات حضور پیدا کرد اما به خاطر کار گروهی که انجام می‌دادیم توانستیم نتایج خوبی را بگیریم. بازیکنان ما برای ما بسیار ارزشمند هستند اما در پرسپولیس کار گروهی بسیار مهم‌تر است. تا به حال هم بازیکنان همه تلاش‌شان را انجام داده‌اند تا بتواند کار گروهی را به خوبی انجام بدهند. چه کسانی که قبلا با ما بودند و جدا شدند و چه کسانی که الان با ما هستند؛ همه تلاش‌شان را انجام دادند تا بتوانیم بهترین نتایج را بگیریم. من معتقدم در DNA پرسپولیس قهرمانی وجود دارد و در ذهن بازیکنان هم برنده شدن حرف اول را می‌زند.

* با وجود نتایج خوبی که در لیگ قهرمانان آسیا کسب کردید و به فینال رسیدید اما شکست در بازی آخر از نظر روحی تیم‌تان را تحلیل برد به طوری که در چند بازی می‌شد ضعف روحی را در بین بازیکنان دید؛ آیا قبول دارید شکست در بازی فینال در ادامه روی عملکرد تیم تاثیر گذاشته بود؟

– بازیکنان ما زحمت زیادی کشیدند تا به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسیم. در فرمت جدید لیگ قهرمانان آسیا کسب موفقیت و رسیدن به فینال بسیار کار بزرگی است. در شکل جدید تیم‌ها با قدرت بسیار زیادی حضور پیدا می‌کنند تا بتوانند نتایج خوبی بگیرند. می‌توانید ببینید تیم‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بودند چه هزینه‌هایی را متحمل شدند تا با قدرت زیاد در این مسابقات حاضر بشوند. به طور مثال الاسد قطر با ژاوی هزینه‌های بسیار زیادی را انجام داد و امکانات زیادی را در اختیار گرفت تا به قهرمانی برسد. این تیم سانتری کاسورلا  و بونجاح را در اختیار دارد که بازیکنان تراز اولی هستند. می‌خواهم بگویم آن‌ها همه جوره خود را تجهیز می‌کنند و تیم‌های بزرگی هستند؛ بنابراین رسیدن به بازی فینال کار بزرگی بود که پرسپولیس انجام داد. زحمت اصلی این کار را هم بازیکنان انجام دادند که به همین خاطر از تک تک آن‌ها تشکر می‌کنم. خودتان می‌دانید که از نظر تاکتیکی و فوتبالی که ارائه دادیم در بازی فینال عملکرد خوبی داشتیم؛ قبل از یک ربع و ۲۰ دقیقه اول که ما در شرایط مسابقه نبودیم اما در ادامه از نظر تاکتیکی توانستیم بازی خودمان را به حریف دیکته کنیم. اما با VAR آن اتفاقات رخ داد و بازی را واگذار کردیم. وقتی در چنین بازی جام را از دست دادیم طبیعی است که تا مدتی آثار مخرب این اتفاق روی عملکرد تیم تاثیر بگذارد. ما زحمات زیادی کشیده بودیم و با وجود فوتبال خوبی که ارائه کردیم در آخر نتوانستیم جام را به دست بیاوریم. این طبیعی است که ما مدتی درگیر مشکلات روحی بودیم اما خوب با گذشت زمان توانستیم شرایط را بهتر کنیم و در نهایت به قهرمانی نیم فصل برسیم.

* با توجه به امکانات فوتبال ایران و امکاناتی که فوتبال شرق آسیا دارد، برخی معتقدند پرسپولیس با غیرت و تعصب بازیکنانش به فینال رسید و حتی اگر قهرمان هم می‌شد خارج از معادلات فوتبالی قهرمان شده بود؛ شما هم این مساله را قبول دارید؟

– متاسفانه در سال‌های گذشته همه تیم‌های آسیایی به‌خصوص شرق آسیا نشان دادند که از نظر برنامه‌ریزی و ایجاد امکانات جلوتر از ما هستند. سال‌های قبل هم اگر ما در آسیا مقامی می‌آوردیم خارج از قواعد فوتبالی بود و همان مقام‌ها گاهی ما را گمراه می‌کرد چون قطری‌ها، ژاپنی‌ها، کره‌ای‌ها و تیم‌های قدرتمند شرق از همان ۳۰ – ۲۰ سال قبل استارت زدند و الان هم ثمره کار خود را می‌بینند. قواعد فوتبال به ما می‌گوید آن کشورهای که سرمایه‌گذاری کردند و برای فوتبال‌شان هزینه کرده‌اند آن‌ها باید جلوتر از ما باشند. بنابراین وقتی در این شرایطی تیم مثل پرسپولیس به فینال می‌رسد باید بپذیریم  چقدر کادر فنی و بازیکنان و مجموعه تیم برای رسیدن به این موفقیت تلاش کردند. من همیشه براساس منطق صحبت کرده‌ام. اگر یک مربی خارجی پرسپولیس را الان به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسانده بود چقدر ما این موضوع را بزرگ می‌کردیم؛ اما درباره یحیی گل محمدی فوتبال ایران حواسش باید به او باشد. یحیی گل‌محمدی چطور باید ثابت کند کار خوب ارائه می‌دهد. او با هنر و عشق خودش کار می‌کند. پرسپولیس با وجود کمبودهای که وجود داشت به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و به همین خاطر فوتبال ایران باید حواسش به گل محمدی باشد چون توان خود را نشان داده است.

* درباره خریدهای ابتدای فصل صحبت کردید با وجود این که بازیکنانی خوبی به تیم اضافه شدند و نشان دادند عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند اما در این بین بازیکنانی نظیر مهدیخانی و رمضانی و شجاعی به تیم آمدند که نتوانستند به پرسپولیس کمک کنند و خریدهای موفقی نبودند. با وجود هزینه‌های زیادی که برای این بازیکنان شد چرا آن‌ها نتوانستند در تاکتیک تیم جا باز کنند؟

– من قبول ندارم این‌ها خریدهای موفقی نبودند. بازیکنانی که ما جذب کردیم لیاقت این را داشتند که در تیم باشند. یک مثال می‌زنم؛ زلاتان ابراهیمویچ به بارسلونا رفت وعملکرد موفقی در این تیم نداشت در آن مقطع گواردیولا هدایت بارسلونا را برعهده داشت. آیا می‌توانیم بگویم زلاتان بازیکن بدی است یا گواردیولا مربی ضعیفی بود؟ جواب من خیر است؛ هر دوی این نفرات بازیکن و مربی خوبی هستند. در فوتبال حرفه‌ای گاهی شرایط طوری دیگری رقم می‌خورد و می‌بینیم یک باشگاه بزرگ باید راهش را از یک بازیکن جدا کند. در همه جای دنیا چنین مساله‌ای وجود دارد. این دلیل بر ضعیف بودن آن بازیکن نیست. اگر بازیکنی نتوانسته شرایط خوبی داشته باشد این را نباید به حساب خرید بد بگذاریم. باید بپذیریم شرایط پرسپولیس بسیار سخت است و بازی کردن در تیمی مثل پرسپولیس نسبت به تیمی در انتهای جدول کاملا متفاوت است. بازیکنان باید از نظر فکری و ذهنی خودشان را برای یک مسابقه آماده کنند. بنابراین اگر بازیکنی به یک باشگاه بزرگ مثل پرسپولیس بیاید و نتواند آن کیفیت همیشگی خودرا به نمایش بگذارد دلیل بر این نیست که آن بازیکن خرید بدی بوده است. ما باید در این زمینه جنبه‌های و آیتم‌های مختلف فوتبالی را ببینیم. این معنیش این نیست که مربی آن بازیکن را بد انتخاب کرده و یا آن بازیکن ضعیف بوده است. در پرسپولیس بازیکن باید بتواند خودش را از نظر ذهنی با تیم بزرگ پرسپولیس هماهنگ کند.

* شما به قهرمانی نیم فصل رسیدید اما در مقاطعی از فصل روزهای سختی را پشت سر گذاشتید به طور مثال بعد از چند بازی پیاپی که نتیجه تساوی کسب کردید، شکست برابر آلومینیوم اراک شرایط را بحرانی کرده بود؛ کمی هم از آن روزها بگوید و این که کادر فنی پرسپولیس چه کار کرد که توانست تیم را از شرایط بحرانی خارج کند؟

– کادر فنی پرسپولیس همیشه سعی کرده با بحران‌ها منطقی رفتار کند. باخت برابر آلومینیوم نقاط ضعف زیادی را برای ما مشخص کرد. ما واقع‌بینانه آن بازی را تجزیه و تحلیل کردیم و سعی کردیم نقاط ضعف تیم‌مان را پوشش بدهیم تا شرایط بهتر شود. ما در ۱۵ هفته اخیر فقط یک بار شکست خوردیم که آن هم برابر آلومینیوم بود. بعد از آن شکست هم درس‌های زیادی گرفتیم و حواس‌مان را بیش‌تر جمع کردیم. هیچ وقت در این مدت ناامید نشدیم چون اگر ناامید شده بودیم الان قهرمان نیم فصل نبودیم. ما سعی می‌کنیم انتقادات را با جان و دل بپذیریم اما انتقادات باید با دلیل و مدرک باشد. انتقاد درست باعث می‌شود شما در مسیر پیشرفت قرار بگیرید اما ما می‌دانیم برخی انتقادات شخصی و مغرضانه است و براساس مسائل فنی نیست. ما سعی می کنیم این مسائل را کنار بگذاریم و تمرکزمان را فقط روی مسائل فنی پرسپولیس بگذاریم. یکی از دلایلی که باعث شد ما موفق بشویم همین بود که به موضوعات حاشیه‌ای نپردازیم و همه تمرکز ما روی مسائل فنی پرسپولیس باشد.

* یکی از نقاط ضعفی که برای پرسپولیس مطرح می‌شد نبود یک مهاجم تراز اول در خط حمله بود؛ با این وجود بازیکنانی نظیر سید جلال حسینی و احمد نوراللهی به خوبی در امر گلزنی به تیم کمک کردند و این مشکل برطرف شد. این موضوع هم آیا به همان کار تیمی که اشاره کردید برمی‌گردد؟

– ما یک مجموعه و تیم هستیم و همه باید برای موفقیت در کار گروهی قرار بگیرند. تک تک بازیکنان ما فوق‌العاده کار کردند و به وظایفی که دارند به خوبی عمل کردند. همه تیم‌ها از جمله ما نقطه ضعف دارند و باید روی نقاط ضعف خود کار کنند. سید جلال حسینی ستون و رهبر تیم ما است. او گاهی می‌آید در خط حمله به تیم کمک می‌کند و از طرف دیگر وظایفش را به دقت در خط دفاع انجام می‌دهد. از طرف دیگر می‌بینیم وحید امیری چقدر در زمین دوندگی دارد که تیم موفق بشود. من نام این دو را آوردم اما تک تک بازیکنان ما برای موفقیت پرسپولیس زحمت کشیدند و اگر الان کم‌ترین باخت را در لیگ، کم‌ترین گل خورده، بیش‌ترین کلین شیت و همین‌طور تیم دوم از نظر گل‌زده هستیم به خاطر کار گروهی است که انجام داده‌ایم. تمام این آمار و ارقام نشان می‌دهد که ما یک تیم باکیفیت بوده‌ایم. شاید در این میان برخی بازیکنان در تیم ما کم‌تر بازی کردند اما آن‌ها با همه وجودشان برای تیم زحمت کشیدند و از آن‌ها تشکر می‌کنم.

* یکی از مهم‌ترین سوال‌های که این روزها از پرسپولیسی‌ها می‌شود بحث نقل و انتقالات است؛ چه اتفاقاتی قرار است رخ بدهد و چه بازیکنانی در چه پست‌هایی قرار است جذب شوند؟

– در نیم فصل جذب بازیکن بسیار سخت است. از طرفی بازیکنی باید به پرسپولیس بیاید که بتواند مشکل را حل کند. بازیکنانی که خوب هستند تحت قرارداد باشگاه‌ها هستند و باشگاه‌ها هم به آن‌ها نیاز دارند. فعلا مهدی ترابی جذب شده است و اگر نیاز باشد در پستی بازیکن بگیریم این کار را می‌کنیم. ما الان با این مجموعه‌ای که در اختیار داریم کار را پیش می‌بریم چون تک تک مهره‌هایی که داریم برای ما ارزشمند هستند؛ ما برای کسب موفقیت باید همدل باشیم و کار را پیش ببریم تا به حال هم در زمینه مدیریت باشگاه آقای سمیعی زحمات زیادی را کشیدند. من اگر کسی ضعیف کار کند می‌گویم که ضعیف کار می‌کند اما آقای سمیعی در تیم مدیریتی باشگاه واقعا زحمت می‌کشند تا مشکلات برطرف شود و منابع مالی هم به دست باشگاه برسد. تا الان فقط ۲۰ درصد دریافتی داشیتم و امیدواریم با تامین منابع مالی مشکلات حل شود. همه ارکان باشگاه باید دست به دست هم بدهند تا تیم بتواند قهرمان بشود. آرامشی که در تیم مدیریتی باشگاه وجود دارد به کادر فنی و بازیکنان داده می‌شود و همین آرامش به موفقیت ما کمک می‌کند. من البته می‌خواهم از هواداران هم تشکر کنم چون واقعا از ما حمایت می‌کنند و باعث می‌شوند ما با انرژی مضاعف کار کنیم. دست همه هوداران را می‌بوسم.

* مدیریت باشگاه تا به حال تلاش زیادی انجام داده تا مشکلات برطرف شود اما پرداخت نشدن مطالبات بازیکنان نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است؛ فکر نمی‌کنید این مسائل در آینده روی عملکرد تیم تاثیر می‌گذارد؟

– مسائل مالی مهم است اما باید بپذیرم با توجه به شرایط اقتصادی جامعه همه باشگاه‌ها دچار مشکل مالی هستند. اما ما می‌بینیم مدیران باشگاه همه تلاش‌شان را می‌کنند که مشکلات باشگاه حل شود. و این موضوع جای تقدیر دارد. حق بازیکنان و کادر فنی است که حق و حقوق‌شان را بگیرند اما ما می‌بینیم حداقل به ما وعده و وعید نمی‌دهند و با صداقت تمام با ما صحبت می‌کنند. آقای شکوری، آقای سمیعی و همین‌طور آقای صدری نهایت تلاش‌شان را انجام می‌دهند و تا به  حال هیچ دروغی به ما نگفته‌اند.

* به عنوان حر ف آخر آیا نکته‌ای دارید؟

– من در پایان می‌خواهم از همه هواداران پرسپولیس تشکر کنم و می‌گویم می‌خواهم قهرمانی نیم فصل را به روح مهرداد میناوند و علی انصاریان و آن سه هوادار عزیزی که به خاطر پرسپولیس جان‌شان را از دست دادند تقدیم کنم و به امید خدا روح‌شان شاد باشد و ما همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا پایان فصل قهرمان لیگ بشویم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید انکودر

زيرنويس سريال

همه چیز درباره خرید رپورتاژ آگهی

تعمیر گیربکس اتوماتیک

پارتیشن چوبی

شیشه خودرو تهران

چاپ و بسته بندی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز