کد خبر : 719
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها: انتظاراتمان از دروس معارف برآورده نشد

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها: انتظاراتمان از دروس معارف برآورده نشد

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه در بحث‌های دروس معارف انتظارتمان برآورده نشده است، گفت: بیش از ۱۷۰۰ عضو هیأت علمی و نزدیک به ۷۰۰۰ مدرس دروس معارف در ترم‌های مختلف با دانشجویان ارتباط دارند. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام مصطفی رستمی در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها: انتظاراتمان از دروس معارف برآورده نشد

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با تاکید بر اینکه در بحث‌های دروس معارف انتظارتمان برآورده نشده است، گفت: بیش از ۱۷۰۰ عضو هیأت علمی و نزدیک به ۷۰۰۰ مدرس دروس معارف در ترم‌های مختلف با دانشجویان ارتباط دارند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام مصطفی رستمی در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: دانشگاه در شکل نوین خود یکی از محصولات تمدن غرب است و تحولات فکری، علمی و معرفتی غرب را به جایی رسانده است که ما امروز دانشگاه را مظهر عالی نظام لیبرال دموکراسی با تمام مبانی و خاستگاه‌هایش می‌دانیم که هم تربیت نیرو برای این نظام و هم توسعه فکری و مبنایی این نظام را رقم زده است. آنچه به کشور ما وارد شد هم دقیقا بر اساس همان مبانی و الگویی بود که در غرب شکل گرفته بود.
وی افزود: در یک مقطع نظام دانشگاهی ما فرانسوی بود و بعد از قدرت گرفتن پهلوی‌ها شکل نظام امریکایی گرفت اما در نهایت آنچه واقعیت داشت، این بود که دانشگاه محصول و مجموعه‌ای بود که بنا بود انسان‌هایی با تراز انسان معتقد به نظام لیبرال دموکراسی و انسان مدرن تربیت بکند. بعد از انقلاب اسلامی تلاش شد تا نمادهای طاغوت و وابسته به غرب اصلاح شود و در محتوا هم تغییراتی ایجاد شد.
به گفته رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، در دانشگاه‌ها ما شاهد انقلاب فرهنگی بودیم. ستاد انقلاب فرهنگی شکل گرفت و تصفیه بعضی از اساتید مسئله‌دار و وابسته به دربار و ساواک را شاهد بودیم و اصلاح بعضی از متون و اضافه شدن گروه معارف و حضور روحانیت در دانشگاه‌ها همگی تلاش‌هایی بود که برای اسلامی شدن و انقلابی شدن دانشگاه‌ها صورت گرفت.
حجت‌الاسلام رستمی با اشاره به اهمیت بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اسلامی کردن دانشگاه‌ها تأکید کرد: این تعبیری که حضرت آقا در دیدار ماه مبارک رمضان با دانشجویان فرمودند برای ما بسیار قابل تأمل بود. ایشان فرمودند که ما اوایل انقلاب را ساده می‌دیدم و به مرور پیچیدگی‌های مسائل روشن شد و دانشگاه یکی از این موارد بود.
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها بیان کرد: حضرت آقا در سال ۹۷ انتظارشان را از دانشگاه در تربیت، توسعه علم و حل مسائل دائمی و عدم سکون بیان کردند. این چیزی است که انتظار می‌رود.
وی با بیان اینکه اگر ما در دانشگاه‌ها انسان‌های صالح و تربیت‌یافته خوبی می‌بینیم ناشی از فرایند دانشگاهی نیست و به خانواده‌ها و مسئولیت‌های شخصی اساتید مربوط است، ادامه داد: در این فضا نهاد به عنوان نماینده حوزه در دانشگاه مأموریت‌ها و مسئولیت‌هایی دارد. آنچه ما به عنوان نیاز دانشگاهی می‌بینیم بسیار وسیع است و آنچه به عنوان مقدورات و فرصت‌ها در اختیار نهاد می‌بینیم بسیار محدود است. این میان اخلاص و تلاش مومنانه‌ طلبه‌های فاضلی که با مجموعه نهاد همکاری می‌کنند و دیگر همکاران نهاد است که برکات و محصولات خوبی در فضای دانشگاهی ارائه می‌دهد.
حجت الاسلام رستمی گفت: من اقدامات نهاد را به دو بخش اصلی تقسیم می‌کنم. یک بخش فعالیت‌هایی است که ما در ستاد دستگاه‌های آموزش عالی انجام می‌دهیم. عضویت در هیأت امنای بعضی جاها مانند دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه آزاد اسلامی، حضور در بعضی از مجامع تصمیم‌گیری مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و شورای راهبردی دانشجویان بین‌المللی و غیرایرانی مقیم در داخل کشور، شورای فرهنگ عمومی را باید در این دسته قرار داد. بعضی از مجموعه‌های دستگاهی و فرا دستگاهی هم هست که حضور نهاد در این جاها هم مطالبه مطالبات مقام معظم رهبری است. که می‌تواند در این فضاها رخ دهد و هم حمایت از نیروهای انقلابی است.
رستمی گفت: طبیعتا حمایت از جریان‌های مومن و انقلاب و در فضاهای دانشگاهی عملا بخش رسمی نمایندگی نهاد دین در دانشگاه‌ها و حوزه علمیه، ترویج و تبلیغ دین، مراقبت از فضاهای انقلابی و مومنانه و مقابله با جریان‌های انحرافی بوده است.
وی ادامه داد: ما در بحث‌های دروس معارف با وجود نقدهای فراوانی که داریم و انتظاراتی که برآورده نشده است، بیش از ۱۷۰۰ عضو هیأت علمی و نزدیک به هفت هزار مدرس دروس معارف در ترم‌های مختلف با دانشجویان ارتباط دارند و با بیان‌های زیبا به کار خود می‌پردازند. آنها اصرار فراوانی دارند که دروس معارف باید ارتقا پیدا کند و بهتر است امروز هم ما این کلاس‌ها را برگزار کرد.
وی از طراحی بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب درسی و کمک درسی برای دانشجویان خبر داد و افزود: زمانی ما مفتخر بودیم که جریانات دینی را حوزه ترویج می‌کنیم اما امروز می‌گوییم که به برکت حضور حوزه در فضاهای دانشگاهی جریان‌های دینی را از دل دانشگاه رقم زده‌ایم و رویدادهایی چون ازدواج‌های دانشجویی، اعتکاف، عمره و عتبات، اربعین، هیأت‌های دانشجویی و نمازهای جماعت باعث افتخار است. امروز بعد از حرم‌های مقدس، باشکوه‌ترین و پرجمیعت‌ترین نمازها نمازهایی است که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها عنوان کرد: در همین دانشگاه شریف ظهرها دو نوبت نماز برگزار می‌شود. هیأت‌ها بسیار با شکوه است و این نشان می‌دهد که هم دل این عزیزان خیلی آماده و مستعد برای فعالیت و القا و ارائه است و هم از طرف دیگر، خداوند برکت خوبی به فعالیت آنها داده است.
وی به اهمیت ازدواج‌های دانشجویی و نقش آنها در استحکام خانواده اشاره کرد و افزود: در آماری که در آخرین جلسه آسیب‌های اجتماعی با موضوع طلاق در محضر حضرت آقا ارائه شد از این ازدواج‌ها به عنوان الگوی موفق خانواده پایدار نام برده شد. زمانی این اتهام وارد می‌شد که ازدواج های دانشجویی هیجانی و پرطلاق است و در این باره کاری پژوهشی انجام شد و هزار نفر از جامعه آماری مورد مطالعه قرار گرفتند که رقم طلاق‌ها بسیار پایین بود.
حجت‌الاسلام رستمی از ۳۵۰ هزار ازدواج ثبت شده در ازدواج‌های دانشجویی خبر داد و خاطرنشان کرد: اسامی عزیزانی که در جریان ازدواج دانشجویی در دوازده‌سال اخیر شرکت کرده بودند را به ثبت‌احوال دادیم. این دوستان از یک سال تا دوازده سال از ازدواج آنها می‌گذشت و ۵.۸ دهم درصد طلاق داشتند که این بسیار موفقیت آمیز قلمداد شد و پایداری خانواده را نشان می‌داد. این گزارش را شورای عالی انقلاب فرهنگی در محضر حضرت آقا ارائه داد و آنجا به نهاد این مأموریت داده شد که ازدواج‌های دانشجویی را وسیع‌تر در دستور کار قرار دهد.
وی ادامه داد: همین موفقیت باعث شد که ما ستاد ملی ازدواج  دانشگاهیان را تشکیل بدهیم که در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مطرح شد و این هفته در شواری عالی انقلاب هم به امید خدا مصوب می‌شود. در این ستاد افتخار داریم که در خدمت ریاست کمیسیون فرهنگی و آموزشی مجلس و علاوه بر آنها وزرای آموزش عالی و وزرای حوزه‌های اجتماعی مثل ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی باشیم.
حجت الاسلام رستمی مجلس انقلابی را فرصتی برای فعالیت فرهنگی دانست و عنوان کرد: این مجلس انقلابی، فرهیخته و معتقد به آرمان‌های انقلاب و نظام است. این مجلسی است دور از حاشیه که ویژگی بسیار ارزشمندی است که فرصت انجام کارهای بنیادین را فراهم می‌کند.  ما فکر می‌کنیم عزیزانمان در کمیسیون فرهنگی برای مسائل تربیتی، اجتماعی، فرهنگی دانشگاه‌ها ریل‌گذاری‌های خوبی باید انجام دهند. شورای عالی انقلاب فرهنگی مأموریت‌ها و مسئولیت‌های خودش را دارد اما مأموریت مجلس در این حوزه مأموریت اصلی رکن اصلی است.
وی افزود: من فکر می‌کنم شاه کلیدی که باید به آن توجه کنیم این است که فعالیت‌های فرهنگی و تربیتی را فعالیت‌های فوق برنامه نبینیم و این اشتباه است. هر چه بتوانیم این جریان را به متن برنامه‌های دانشگاهی نزدیک کنیم نتیجه خواهیم گرفت. سال‌ها بیانیه‌هایی بر علیه نظام و کاندیداهای انقلابی را در دانشگاه‌ها می‌دیدیم. اما امسال ۲۰۷۰۰ استاد که ۱۵۰۰۰ نفر آنها عضو هیأت علمی بودند بیانیه امضا کردند و مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند. در این فضاها ظرفیت‌هایی هست.
رئیس نهاد رهبری نمایندگی در دانشگاه‌ها از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با حضور اساتید خبر داد و تأکید کرد: به آنها مأموریت دادیم که متناسب با نیازها مجلس جلسه تشکیل دهند. مثلا در حوزه جمعیت تعدادی از اساتید فعال شوند و کار پژوهشی انجام دهند. در کمیسیون فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی و بسیاری از دیگر حوزه‌ها می‌شود اساتید دانشگاه را به عنوان مشاوران با شما مرتبط کنیم. قطعا ایجاد سرمایه اجتماعی برای این مجلس جز تکالیفی است که مأموریت ماست. یکی از قالب‌ها همین ارتباط با بدنه نخبگی دانشگاه است که ما این عرصه را حد توان در اختیار شما قرار خواهیم داد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

قیمت یاب خریدینو

کلینیک روانشناسی عباس نادر

پشتیسار

سایت مدیر اکسپرت

خرید انکودر

زيرنويس سريال

همه چیز درباره خرید رپورتاژ آگهی

شیشه خودرو تهران

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز