کد خبر : 40524
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱:۳۲

در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها چه گذشت؟

در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها چه گذشت؟

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در حالی امروز با حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه‌ تهران برگزار شد که دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشجویان حتی دانشگاه تهران که میزبان این مراسم بود، امکان حضور در این مراسم را نداشتند و حتی سازوکارهای حضور مجازی دانشجویان در این مراسم فراهم نبود.  با گذشت بیش از

در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها چه گذشت؟

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در حالی امروز با حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه‌ تهران برگزار شد که دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشجویان حتی دانشگاه تهران که میزبان این مراسم بود، امکان حضور در این مراسم را نداشتند و حتی سازوکارهای حضور مجازی دانشجویان در این مراسم فراهم نبود.

 با گذشت بیش از سه هفته از مهرماه، مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی امروز دوشنبه ۱۹ مهر، با حضور حجت الاسلام رییسی رئیس جمهور، وزیر بهداشت، وزارت علوم، سرپرستان دانشگاه‌ها،‌ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون علمی ریاست جمهوری، مدیران آموزش عالی و آموزش پزشکی دانشگاهیان در حالی برگزار شد، که فقط تعداد محدودی یعنی کمتر از ۵۰ نفر از دانشجویان دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران که اسامی آنها به عنوان میهمان اعلام شده بود و اغلب از فعالین دانشجویی بودند، موفق شدند در سالن برگزاری مراسم حاضر شوند و در جریان روند برگزاری مراسم قرار بگیرند.
اگر چه در مجموع حدود ۲۰۰ نفر به عنوان میهمان در مراسم سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و آموزش پزشکی امسال حضور داشتند و به دلیل شیوع کرونا ویروس و رعایت پروتکل های بهداشتی امکان حضور بیشتر میهمان در این مراسم وجود نداشت، اما بر خلاف سال‌های گذشته دانشجویانی که موفق نشده بودند در سالن برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی حضور پیدا کنند،‌ امکان مشاهده مراسم و شنیدن سخنرانی‌ها از طریق ویدئو پروژکتور در بیرون از سالن وجود نداشت و می‌توان گفت مراسم امسال در بی خبری دانشجویان و فعالان دانشجویی از روند برگزاری مراسم و سخنان رییس جمهور برگزار شد.
مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی امسال به گونه ای برنامه ریزی شده بود که حتی لینک پخش مستقیم به منظور حضور مجازی دانشجویان در سالن در نظر گرفته نشده بود و به نوعی شاهد برگزاری بزرگترین مراسم دانشجویی بدون حضور دانشجویان و در پشت درهای بسته بودیم.
در این مراسم یک استاد به نمایندگی از اساتید دانشگاه‌ها و یک دانشجو نیز به نمایندگی از دانشجویان کشور درحضور رئیس جمهور سخنرانی کرد و پس از آن در پایان مراسم رئیس جمهور به ایراد سخنرانی پرداخت.
با وجودی که از قبل و طبق روال سال‌های قبل اعلام شده بود که وزرای علوم و بهداشت در این مراسم سخنرانی خوهند داشت، اما این امکان فراهم نشد و مراسم بدون سخنرانی وزیران پایان یافت.
رئیس جمهور در آیین بازگشایی رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها در سخنانی گفت: ما در کشور نیازمند تحول هستیم و این تحول حتما باید بر پایه علم و  دانشگاه باشد.
دانشگاه خانه ما است نمی شود مراسمی بدون حضور دانشجو برگزار شود
تعدادی از اعضای تشکلهای دانشجویی با برگزاری تجمعی در دانشگاه تهران اعتراض خودرا به عدم حضور دانشجویان و فعالین دانشجویی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها اعلام کردند.
در این زمینه، محمد حسین کشاورزی دانشجوی رشته مکانیک بیوسیستم و عضو تشکل بسیج دانشجویی و همچین امیررضا کفیلی دانشجوی رشته فیزیک محض دانشگاه تهران و فعال دانشجویی در خصوص عدم حضور فعالین دانشجویی و همچنین دانشجویان در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید با ایسنا گفتگو کردند و در این رابطه امیرضا کفیلی به ایسنا گفت: فضای دانشجویی فضایی است که در آن آرمان خواهی با علم آمیخته شده است این فضا با فضای مدرسه تفاوت دارد بنابراین تبریک سال تحصیلی صرفا بدون حضور دانشجو وفعالین دانشجویی هیچ ارزشی ندارد. و صرفا کار فرمایشی و نمایشی است که در طول سال هم می شود آن را انجام داد.
این دانشجو تاکید کرد: هویت دانشگاه به حضور دانشجویان است نمی شود در دانشگاه دانشجویان را حذف کرد و تریبونی به آنها نداد. به همین جهت چگونه می توان به دانشجویان گفت در مراسمی که برای آنها تدارک دیده شده است حضور نداشته باشند و داخل جلسه نشینند.
این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: برگزاری مراسمی برای دانشجویان اما بدون حضور دانشجویان در شأن دانشگاه و دانشجو نیست و ما با این روند و رویکرد مخالف هستیم و باید مقابله شود.
کفیلی با تاکید بر این که مسئولین برگزاری آغاز سال تحصیلی دانشگاهها اجازه حضور دانشجویان و فعالین دانشجویی در این مراسم را ندادند، تاکید کرد: گرچه مسئولین دلایل خودشان را برای عدم حضوردانشجویان داشتند و بیان کردند اما از نظر ما دانشجویان این دلایل به هیچ عنوان منطقی نیست زیرا معتقدیم که هویت دانشگاه با هویت مدرسه متفاوت است و برگزاری جشن افتتاح سال تحصیلی برنامه‌ای است که برای مدارس مناسب است. این که رئیس جمهور در سیاسی ترین دانشگاه کشور حضور داشته باشند و خود دانشجو تریبونی نداشته باشد و نتواند صحبت کند، حضور ایشان در دانشگاه چه فایده ای دارد.
این دانشجوی دانشگاه تهران با تاکید بر این که باید تریبونی برای ابراز نظر به دانشجویان داده شود،مدعی شد: در مراسم امسال یک دانشجو در داخل سالن حضور داشت که  این دانشجو نماینده تشکل های دانشجویی و فعالین دانشجویان نبوده است و کسی که برای سخنرانی انتخاب شده بود سابقه فعالیت سیاسی و تشکلی در دانشگاه نداشته است و همچنین تا روز آخر برنامه‌ای به تشکل‌های دانشجویی در خصوص این مراسم اعلام نشده بود.
این دانشجو خاطر نشان کرد: می شد این مراسم را به گونه ای برگزار کرد که ظرفیت حضور تعدادی دانشجویان و فعالین دانشجویی فراهم باشد و کسانی هم که قرار است سخنرانی کنند باید از بین همین تشکلهای دانشجویی انتخاب شوند.
در ادامه کشاورز فعال دانشجویی خاطر نشان کرد: قبل از این که مراسم سال تحصیلی امسال برگزار شود هماهنگی هایی صورت گرفت که به تشکل های دانشجویی تریبونی برای حضور در دانشگاه داده شود اما این تصمیم ابتدا با موافقت و بعد با مخالفت مواجه شد.
این دانشجوی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: امروز دانشجویان تشکل های دانشجویی از جمله بسیج و عدالتخواه اعتراض خود را با برگزاری تجمع ابراز کردند و گلایه خود را اعلام کردیم در واقع گلایه هایمان به صورت بیانیه به مسئولین برگزار کننده اعلام شد.
وی تاکید کرد: البته ما شب گذشته نیز نامه ای را به مسئولین ریاست جمهوری مبنی بر گلایه خود از عدم حضور فعالین دانشجویی و تشکل های دانشجویی در این مراسم اعلام کردیم که در این نامه اغلب تشکلها اعتراض خود را بیان کردند.
در پایان مراسم “آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و آموزش پزشکی”، حدود ۲۶ نفر از کنکوری‌های برتر در وزارتخانه های علوم وبهداشت و همچنین برترین‌های شاهد وایثارگر با حضور رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

قیمت یاب خریدینو

کلینیک روانشناسی عباس نادر

پشتیسار

سایت مدیر اکسپرت

خرید انکودر

زيرنويس سريال

همه چیز درباره خرید رپورتاژ آگهی

شیشه خودرو تهران

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز